شما اینجا هستید

    آرشیو » ۸۰۰۰ نفر در نهضت ملی مسکن آذربایجان غربی افتتاح حساب کرده‌اند

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در خصوص طرح نهضت ملی مسکن در استان گفت: در طرح نهضت ملی مسکن، ۱۷۱ هزار نفر در استان ثبت نام کردند که ۳۲ هزار نفر واجد شرایط شناخته شد از این میان هشت هزار نفر افتتاح حساب کرده و برای آنان زمین تخصیص داده شده است.

به گزارش پایگاه خبری ارومtv، سید محسن حمزه‌لو امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص طرح نهضت ملی مسکن در استان اظهار کرد: در طرح نهضت ملی مسکن، ۱۷۱ هزار نفر در استان ثبت نام کردند که ۳۲ هزار نفر واجد شرایط شناخته شد از این میان هشت هزار نفر افتتاح حساب کرده و برای آنان زمین تخصیص داده شده است.

وی تصریح کرد: طبق تصمیم جدید، قرار شده تا ۴۰‌ میلیون واریز اولیه را برای نهضت ملی مسکن در آذربایجان غربی حذف کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ هزار نفر در شهر گلمان ساکن هستند، اظهار کرد: ظرفیت جمعیتی در نظر گرفته شده برای این شهر، ۱۸۰ هزار نفر است که در صدد هستیم استقبال از این شهر را افزایش دهیم.

وی از ارائه پیشنهاد افزایش مبلغ وام از ۳۵۰ میلیون تومان به ۵۵۰ میلیون تومان و کاهش سود بانکی در سطح کشور خبر داد و افزود: این امر اگر محقق شود می شود شاهد رشد در ساخت مسکن خواهیم بود.

حمزه لو در خصوص تصویب و اجرای طرح جامع شهری ارومیه نیز گفت: طبق این طرح، یک هزار و ۲۵۰ هکتار اراضی به این شهر ملحق و خط محدوده بسته شد.

وی با بیان اینکه مرجع قانونی ارائه آمار جمعیتی در آذربایجان غربی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی است، گفت: ما مصرف‌کننده آمار در این حوزه هستیم؛ البته در این خصوص با شهرداری ارومیه هم زاویه نداریم به طوری که تعداد مصوبات ماده پنج طی سال گذشته معادل ۱۰ سال گذشته بوده که این امر نشانه کمک ما به شهرداری است.

وی تصریح کرد: جمعیت ارومیه در طرح جامع شهر ارومیه ۸۱۲ هزار نفر در نظر گرفته شده و در افق طرح که سال ۱۴۱۵ است، یک میلیون و ۴۵ هزار نفر در نظر گرفته شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی اظهار کرد: البته این طرح، میانکار است و هنوز طرح قطعی مانده است.

حمزه‌لو با اشاره به اینکه در الحاق حاشیه شهر به شهرها دست ما باز نیست و پایه‌اش جمعیت است، گفت: اساسی‌ترین مشکل در استان کمبود نظارت بر ساخت و ساز غیرمجاز است که به گسترش حاشیه نشینی منجر می‌شود.

وی افزود: به طور مثال، در حال حاضر یک شرکت در کوه بالای بند، زمین خریداری کرده و به فکر الحاق به محدوده در سال های آینده است.

حمزه‌لو اضافه کرد: با هماهنگی دادستان ارومیه در صدد هستیم با اشخاص حقیقی و حقوقی که اقدام به تفکیک و خرید و فروش خارج از محدوده می‌کنند، برخورد کنیم که در این خصوص با دو مجموعه هم طرح دعوی کرده ایم.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی همچنین از وجود ۳۰۷ هکتار بافت تاریخی در داخل شهر ارومیه خبر داد و اظهار کرد: با ضوابط میراث فرهنگی، این مناطق به سمت فرسوده شدن می‌رفت که سال گذشته بازنگری و تقلیل ضوابط بافت تاریخی را به مشاور داده ایم.

حمزه‌لو عنوان کرد: در خصوص بافت فرسوده هم، طبق قانون بودجه امسال باید واحدهای مسکونی این مناطق را خریداری کنیم و به صاحبان آنها زمین معوض با ۴۰ درصد تخفیف بدهیم .

وی گفت: با این اقدام، هم نوسازی صورت می‌گیرد و هم مشکل صاحبان آنها حل می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفت: در آذربایجان‌غربی و مسیر کریدور غرب کشور، ارومیه تنها شهری است که کمربندی ندارد و این امر موجب شده تا فشار روی کمربندی خاتم الانبیا بسیار زیاد شود که امیدواریم با احداث کنارگذر شرقی این فشار کاهش یابد.

وی تاکید کرد: در صدد هستیم با آزادراهی کردن این‌ مسیر، این مجموعه را با مشارکت بخش خصوصی احداث کنیم البته در برنامه داریم فاز اول آن را امسال پیمان سپاری کنیم.

حمزه‌لو با بیان اینکه توسعه راه‌های ما متناسب با نیاز استان نیست، افزود: اولویت ما در توسعه راه‌های استان کریدور بزرگراهی غرب کشور است که طول آن در استان از بازرگان تا بوکان به ۵۰۰ کیلومتر می‌رسد.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: اولویت بعدی ما در حوزه راه، مسیرهای منتهی به پایانه‌های مرزی است که در این راستا، مسیر ارومیه – سِرو تمام شده و در مسیر خوی – رازی هم ۳۰ کیلومتر زیر بار ترافیک می‌رود.

انتهای پیام

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=13176

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد