شما اینجا هستید

    سیاسی » گوترش استفاده اسرائیل از هوش مصنوعی برای قتل‌عام در غزه را محکوم کرد

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت از گزارش‌ها درباره استفاده ارتش اسرائیل از هوش مصنوعی برای مشخص کردن اهداف نظامی که باعث مرگ بیشتر غیرنظامیان می‌شود «عمیقاً نگران» است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «درناسسی»آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت از گزارش‌ها درباره استفاده ارتش اسرائیل از هوش مصنوعی برای مشخص کردن اهداف نظامی که باعث مرگ بیشتر غیرنظامیان می‌شود «عمیقاً نگران» است.

وی خاطرنشان کرد که هوش مصنوعی بایستی به عنوان «نیرویی در جهت خیر» و منافع دنیا مورد استفاده قرار بگیرد و نباید به «جنگ‌افروزی در سطح صنعتی و کتمان مسئولیت‌پذیری» کمک کند. آذرماه سال گذشته یک رسانه انگلیسی‌زبان در یک گزارش تحقیقی فاش کرد رژیم اسرائیل از هوش مصنوعی برای بالا بردن تلفات غیرنظامیان در غزه استفاده می‌کند. مجله «+۹۷۲» که از سال ۲۰۱۰ به تهیه گزارش‌های تفصیلی و تحقیقی درباره مسائل مربوط به اسرائیل و فلسطین اشتغال دارد در آن گزارش فاش کرده بود ارتش اسرائیل از این فناوری برای افزایش دادن بانک اهداف غیرنظامی خود بهره گرفته است. اسرائیل در جنگ غزه که نام آن را «عملیات شمشیر آهنین» گذاشته به طرز معناداری بانک اهداف خود را روی مناطقی متمرکز کرده که ماهیت نظامی ندارند. این اهداف منازل مسکونی شخصی، ساختمان‌های عمومی، زیرساخت‌ها و برج‌های بلند را شامل می‌شوند.
منابع مطلع که تجارب دسته‌ اولی از حضور در بمباران‌های غزه داشته‌اند به مجله +۹۷۲ گفتند هدف اصلی حمله به این اماکن آسیب زدن به جامعه مدنی فلسطین است: یعنی ایجاد یک شوک که تبعات سنگینی داشته باشد و موجب شود «غیرنظامی‌ها به حماس فشار وارد کنند.»چندین نفر از منابع که خواسته‌اند نامشان فاش نشود گفتند که ارتش اسرائیل اطلاعاتی از بخش زیادی از اهداف احتمالی در غزه در دست دارندو بر اساس آن از قبل فرضیه‌هایی درباره اینکه حمله به یک مکان چه تعداد کشته به جا خواهد گذاشت، دارند.
مجله +۹۷۲ نوشته است: «اعدام و ارقام محاسبه شده‌اند و یگان‌های اطلاعات ارتش اسرائیل از پیش نسبت به آن اطلاع دارند و حتی به فاصله اندکی قبل از انجام حمله یقین دارند چه تعداد غیرنظامی قرار است کشته شوند.»در یک مورد خاص که یکی از منبع‌ها درباره آن صحبت کرد فرماندهان ارتش اسرائیل آگاهانه مجوز حمله‌ای را برای کشتن یکی از فرماندهان ارشد نظامی حماس صادر کردند که معلوم بود به کشته شدن صدها غیرنظامی منجر خواهد شد.
یکی از این منابع گفت: «هیچ اتفاقی بر حسب تصادف رخ نمی‌دهد. وقتی یک دختر سه ساله در خانه‌ای در غزه کشته می‌شود دلیلش این است که یک نفر در ارتش تصمیم گرفته که کشته شدن او اهمیت چندانی ندارد. جان او بهایی است که است که باید پرداخت شود تا اسرائیل جایی را هدف قرار دهد. همه چیز عمدی است.
ما به طور دقیق می‌دانیم در هر خانه چقدر تلفات جانبی نفهته است.»مطابق این تحقیقات، یکی دیگر از دلایل بالا بودن تعداد بانک اهداف اسرائیل و همچنین صدمات گسترده وارد شده به زندگی غیرنظامیان استفاده گسترده ارتش اسرائیل از سیستمی به نام «هابسورا» یا «گاسپل» است.
انتهای خبر/

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=15845

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد