شما اینجا هستید

    آرشیو » کارگران و کارخانجات نقش مهمی در تحقق شعار سال دارند

نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: کارگران و کارخانجات نقش مهمی در شعار سال داشته و جامعه کارگری بار اصلی صنعت و اقتصاد را بر دوش دارند

به گزارش پایگاه خبری ارومtv، جامعه کارگری همواره در حسرت رسیدن به حداقل‌های قابل قبولی بوده، روزگار گذرانده و در وضعیت ضعف و نیاز، به پذیرش قراردادهای کاری یک طرفه و غیرمنصفانه تن داده است.

 

حیات یک جامعه در زمینه‌های مختلف، مرهون زحمات کارگران آن جامعه است لذا اگر به خوبی کارگران یک جامعه ارج نهاده شوند و به حقوق اصلی خود اهم از معیشت، بیمه، مسکن، امنیت شغلی برسند و شاداب باشند، آینده آن جامعه نیز تأمین خواهد شد و پیشرفت می‌کند.

روز کارگر بهانه‌ای شد تا گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام جواد مجتهد شبستری در زمینه حق و حقوق کارگران داشته باشیم، که با هم می‌خوانیم:

 

اروم‌tv، دین مبین اسلام دارای چه دیدگاهی نسبت به فرهنگ کار و قشر کارگر است؟

 

حجت‌الاسلام شبستری: کار و کارگر دارای اهمیت بالایی در دین اسلام است، دین اسلام برای آباد شدن دنیا و آخرت مسلمانان آنان را به کار و کوشش، تشویق کرده است، از نظر اسلام بهترین عبادت و عمل، طلب روزی حلال است.

درخصوص اهمیت کار کردن روایتی از امام صادق (ع) است که حضرت فرمودند، از جوانی در رابطه با شغل و کارش پرسیدم، که جوان در پاسخ سوالم گفت، بیکار هستم و شغلی ندارم، در جواب آن جوان گفتم از چشمم افتادی. یعنی جوان بیکار در نظر امامان و پیامبران ارزش ندارد.

ارومtv، قشر کارگر در تحقق انقلاب اسلامی و پیشبرد امور کشور و پیروزی در دفاع مقدس و در برچیدن بساط فتنه‌ها چه نقشی ایفا کرده است؟

حجت‌الاسلام شبستری: نقش کارگران در پیروزی انقلاب زیاد است، انقلاب با اعتصاب کارگران آغاز شد که امام راحل (ره) آن اعتصاب را نقطه عطفی ذکر کردند و این اعتصابات در پیروزی انقلاب اسلامی بسیار تاثیرگذار بود.

کارگران در هشت سال دفاع مقدس در سنگر دفاع از حریم جمهوری اسلامی به مبارزه برخاستند و امروز در سنگر صنعت و اقتصاد کشور فعالیت دارند.

همچنین مفتخریم که تعدادی از شهدای جنگ تحمیلی از قشر کارگران هستند و بسیار خوشنودیم که جامعه کارگری ایران به عنوان ستون فقرات تولید، تامین‌کننده نیازهای خط مقدم جبهه و هم پشت جبهه در آن ایام بودند، امروز هم که در گیر جنگ اقتصادی هستیم باز این کارگران شریف ما هستند که باعث شده اند چرخ‌های تولیدی کشور از حرکت نایستد.

 

ارومtv، کم نیستند فرق و مکتب‌هایی که مدعی احترام به کارگر و دفاع از حقوق کارگران هستند. واقعیت این فرق و مکتب‌ها چیست و آیا براستی کارگر را محترم می‌دارند؟

حجت‌الاسلام شبستری: برخی از مسئولان و کارفرمایان از قشر کارگری به نفع خود استفاده می‌کنند تا آنان را با شعارهای فریبنده سپر اهداف خود قرار دهند، البته این قشر شریف، هوشمند بوده و با رفتارهای هوشمندانه فریب این فرق و مکتب‌ها را نخورده و در دام آنها گرفتار نشده‌اند و همواره در مسیر انقلاب و نظام گام‌های مثبت و استواری برداشته‌اند.

ارومtv، به طور مشخص آیا قوانین اساسی و ثانویه در کشور ما تامین‌کننده و متضمن حقوق قشر کارگر ارزیابی می‌شود؟

حجت‌الاسلام شبستری: در این زمینه اطلاع خاصی ندارم و برای جواب دادن به این سوال باید قوانین اساسی در رابطه با کارگران را مطالعه کنم و باید از افراد خاص و نمایندگان مجلس و نمایندگاه کارگری پرسید.

ارومtv، فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در دوره فعلی، آیا توقعات کارگری را برآورده ساخته است یا دست کم در مسیر خواست کارگران گام برداشته است؟

حجت‌الاسلام شبستری: در این زمینه نیز اطلاع به خصوصی ندارم و باید از نمایندگان مجلس پرسیده شود.

ارومtv، نقش کارگران در عرصه اقتصاد مقاومتی چگونه توصیف می‌شود؟

حجت‌الاسلام شبستری: کارگران باید امروز کار جهادی کنند که منجر به رشد تولید و رشد بهره‌وری و تولید کیفیت کالای خوب و فروش محصولات داخلی شود و رونق تولید مساله‌ای است که از کارگران انتظار می‌رود.

در حال حاضر برخی از مردم به دلیل پایین بودن کیفیت کالاهای داخلی، اقدام به خرید کال کارگر اهای وارداتی می‌کنند در صورتی که اگر کیفیت کالای داخلی بهتر باشد مشتری‌های زیادی را جذب می‌کند.

ارومtv، کارگر نیازمند مهارت و آموزش و آشنایی با ایجابات مهارتی روز است. کارفرمایان و نهادهای نظارتی ذیربط تا چه اندازه به این مهم توجه و اهتمام دارند؟

 

حجت‌الاسلام شبستری: کارفرمایان باید شرایط و محیط کاری را طوری آماده کنند که کارگر در آن محیط احساس آرامش کرده در کنار تعهد کاری از تخصص خود برای پیشیرد اهداف استفاده کنند.

مهارت‌آموزی و حرفه‌ای بودن سهم به سزایی در بهره‌وری کارگاه‌های تولیدی دارد البته باید فرهنگ استفاده از نیروهای ماهر، متخصص و دارای مهارت را در کارفرمایان نیز تقویت کنیم ضمن اینکه خود کارگران هم باید به کارآموزی و مهارت افزایی توجه ویژه‌ای داشته باشند.

کارگران جهادگران عرصه اقتصادی هستند و این قشر وظایفی را بر دوش مردم و مسئولان دارند و آن اینکه مردم با خرید کالاهای تولید داخل از دست رنج کارگر حمایت کنند و مسئولان آن‌چنان‌که شایسته و بایسته است در خدمت کارگران برای ایجاد رفاه بیشتر آن‌ها باشند.

اروم‌tv، امنیت شغلی امروزه دل نگرانی بزرگ کارگران است. در مسیر رفع این دل نگرانی چه اقداماتی شده و چه باید کرد؟

حجت‌الاسلام شبستری: امنیت شغلی امروز یکی از مواردی است که بسیاری از کارگران نسبت به نداشتن آن گله‌مندند، این مساله تنها مختص کارگران نیست، حتی در سطوح بالاتر هم این نبود امنیت شغلی برای بسیاری از افراد فعال در جامعه مشکل‌ساز شده است. در واقع از زمانی که قراردادهای رسمی جای خود را به قراردادهای موقت دادند امنیت شغلی هم برای بسیاری از افراد جامعه معنای خود را از دست داد بنابراین اگر کارگری امنیت شغلی و امنیت خاطر داشته باشد کیفیت کار افزایش می‌یابد.

ارومtv: با توجه به نامگذاری سال به نام مهار تورم و رشد تولید، کارگران چه نقشی در عملیات‌ شدن آن دارند؟

حجت‌الاسلام شبستری: کارگران و کارخانجات نقش مهمی در شعار سال داشته و جامعه کارگری بار اصلی صنعت و اقتصاد را بر دوش دارند.

کارگران نقش مهم و موثری در رشد تولید و ارتقای کیفیت محصولات و بهبود جایگاه اقتصادی کشور دارند و تلاش‌های این قشر زحمتکش بر جامعه و مسئولان پوشیده نیست.

 

تهیه و تنظیم از نجیبه معصومی سرای

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=13366

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد