شما اینجا هستید

    اجتماعی » آغاز مبارزه با آفات مزارع در آذربایجان‌غربی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: مبارزه با آفات،بیماریها و علف‌های هرز طی سال جاری در ۴۲۲ هزار هکتار از مزارع گندم و جو استان انجام شد.به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «درناسسی» به نقل از روابط عمومی فرشته صادقی نسب در بازدید از مزارع حوزه عمل شهرستان ارومیه افزود: ۲۵۷ هزار هکتار مبارزه شیمیایی با علف های هرز در مزارع گندم و جو و بیش از ۱۴۹ هزار هکتار مبارزه با آفت سن در مزارع آذربایجان غربی در سال زراعی جاری محقق شده است.

وی اضافه کرد: با تلاش شبانه روزی کارشناسان شبکه های مراقبت استان تا کنون در سطح بیش از ۱۵ هزار هکتار از مزارع علیه بیماری های برگی سمپاشی انجام گرفته است.

صادقی نسب اظهار کرد: از این سطح ۱۱ هزار هکتار مربوط به مبارزه شیمیایی با بیماری زنگ زرد بوده است ، همچنین ردیابی و پایش آفت قرنطینه ای کرم برگخوار پاییزه و تعیین تراکم پوره سن غلات در تمامی مزارع در حال انجام است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: برای دستیابی به حداکثر عملکرد نیاز به مراقبت مزارع و سمپاشی علیه آفات و بیماری های قارچی است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی هم در حاشیه این بازدید با بیان اینکه گندم محصول استراتژیک منطقه محسوب می‌شود، گفت: به منظور حفظ و تدوام تولید، کارشناسان پهنه لازم است حضور مداوم در مزرعه داشته و نظارت و ارائه مشاوره فنی به کشاورزان ، مساله یابی و پیگیری مبارزه با عوامل خسارت زای گیاهی را در اولویت قرار دهند و پایش مزارع باید به صورت مستمر انجام شود.

مهدیه فلاح در خصوص آلودگی مزارع با علف هرز چاودار گفت: شرایط آب و هوایی سال زراعی جاری باعث گسترش این علف هرز در مزارع غلات شده است و برای کنترل آن ضمن رعایت تناوب، استفاده از بذور گواهی شده و خوشه چینی و حذف بوته ها در مزرعه بایستی در حاشیه مزارع نیز به مبارزه با این علف هرز پرداخت تا میزان خسارت آن در سال زراعی آتی کاهش یابد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=16141

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد