شما اینجا هستید

    اجتماعی » لزوم مدیریت مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اهمیت توجه به اصلاح الگوی کشت در حوزه دریاچه ارومیه گفت: تغییر الگوی کشت و توجه به کاشت محصولات کم آب بر در حوزه دریاچه در کنار توجه به معیشت مردم ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «درناسسی» محمدصادق معتمدیان امروز در جلسه ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه با تأکید بر ضرورت تغییر الگوی کشت، اظهار  کرد: سه قلم محصول کشاورزی از جمله سیب، چغندرقند و یونجه، بخش قابل‌توجهی از آب کشاورزی استان را مصرف می‌کنند که نیاز است تغییر الگوی کشت توسط کشاورزان صورت‌گرفته و محصولات کم آب بر جایگزین این محصولات شود.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به نهادینه‌کردن تغییر الگوی کشت و اقناع‌سازی مردم نیز اشاره کرده و افزود: برای آگاه‌ساختن مردم، بحث‌های ترویجی باید توسط سازمان جهاد کشاورزی صورت‌گرفته و کشاورزان استان با ابعاد مختلف و اهمیت تغییر الگوی کشت در راستای احیای دریاچه ارومیه بیشتر آشنا شوند.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه از لحاظ فرهنگی، نیز باید مردم را با برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه همراه نمود، یادآور شد: در این زمینه اهمیت تغییر الگوی کشت و کاشت محصولات کم آب بر باارزش افزوده بیشتر به کشاورزان یا آوری شود.

وی در ادامه با اشاره به فعال‌بودن حلقه‌های چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، افزود: متأسفانه وجود چاه‌های غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه باعث بروز مشکلاتی در تامین حق آبه دریاچه ارومیه شده است و ضروری است دستگاه‌های متولی در زمینه برخود و پرکردن این چاه‌ها فعال‌تر عمل کنند.

معتمدیان همچنین با تأکید بر اجرای برنامه‌هایی برای امیدآفرینی در خصوص روند احیای دریاچه ارومیه، افزود: جشنواره‌هایی مختلف نظیر عکاسی از روند احیای دریاچه ارومیه و شوروشوق مردم در قایق‌سواری، جنبه امیدآفرینی دارد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند جشنواره‌های مختلف با موضوعاتی از جمله احیای تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه را فراخوان ملی داده و پس از برگزاری، از بهترین عکس‌ها و گزارش‌ها تجلیل کند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۵۰ درصد از ۲۸ هزار هکتار باغات سیب استان بیش از ۳۰ سال عمر دارند تصریح کرد: در قالب تغییر الگوی کشت، محصولات کم آب بر از جمله گردو می‌تواند جایگزین باغات قدیمی سیب شوند و جهاد کشاورزی می‌تواند چند باغ نمونه گردو به‌صورت آزمایشی جایگزین باغات سیب کند تا کشاورزان از نزدیک باارزش افزوده این محصول آشنا شوند.

معتمدیان همچنین با اشاره به اینکه فاز سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه به‌زودی به اتمام می‌رسد، افزود: تا چند ماه آینده پرونده پروژه‌های سخت‌افزاری که آخرین آن پروژه کانال بادین‌آباد است، به اتمام خواهد رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه رویکرد نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه در دستور کار ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار دارد، اظهار داشت: یک بخش از این رویکرد نرم‌افزاری، مدیریت مصارف آب در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه کشاورزی است که در این زمینه برنامه‌ریزی لازم انجام شده است.

انتهای خبر/

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=15673

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد