شما اینجا هستید

    اجتماعی » لزوم تغییر الگوی کشت در آذربایجان غربی

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اهمیت توجه به اصلاح الگوی کشت در حوضه دریاچه ارومیه گفت: تغییر الگوی کشت و توجه به کاشت محصولات کم‌آب‌بر در حوضه دریاچه در کنار توجه به معیشت مردم ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «درناسسی» محمدصادق معتمدیان در جلسه ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی کشت، اظهارکرد: سه قلم محصول کشاورزی از جمله سیب، چغندرقند و یونجه، بخش قابل توجهی از آب کشاورزی استان را مصرف می‌کنند که نیاز است تغییر الگوی کشت توسط کشاورزان صورت گرفته و محصولات کم آب بر جایگزین این محصولات شود.

استاندار آذربایجان غربی به نهادینه کردن تغییر الگوی کشت و اقناع‌سازی مردم نیز اشاره کرده و افزود: برای آگاه ساختن مردم، بحث‌های ترویجی باید توسط سازمان جهاد کشاورزی صورت گرفته و کشاورزان استان با ابعاد مختلف و اهمیت تغییر الگوی کشت در راستای احیای دریاچه ارومیه بیشتر آشنا شوند.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه از لحاظ فرهنگی، نیز باید مردم را با برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه همراه کرد، یادآور شد: در این زمینه اهمیت تغییر الگوی کشت و کاشت محصولات کم آب بر با ارزش افزوده بیشتر به کشاورزان یاد‌آوری شود.

وی در ادامه با اشاره به فعال بودن حلقه‌های چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، افزود: متاسفانه وجود چاه‌های غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه باعث بروز مشکلاتی در تامین حق آبه دریاچه ارومیه شده است و ضروری است دستگاه‌های متولی در زمینه برخورد و پرکردن این چاه‌ها فعال‌تر عمل کنند.

معتمدیان همچنین با تاکید بر اجرای برنامه‌هایی برای امیدآفرینی در خصوص روند احیای دریاچه ارومیه، افزود: جشنواره‌هایی مختلف نظیر عکاسی از روند احیای دریاچه ارومیه و شور و شوق مردم در قایق سواری، جنبه امیدآفرینی دارد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند جشنواره‌های مختلف با موضوعاتی از جمله احیای تالا‌های اقماری دریاچه ارومیه را فراخوان ملی داده و پس از برگزاری، از بهترین عکس ها و گزارشها تجلیل کند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۵۰ درصد از ۲۸ هزار هکتار باغات سیب استان بیش از ۳۰ سال عمر دارند تصریح کرد: در قالب تغییر الگوی کشت، محصولات کم آب بر از جمله گردو می‌تواند جایگزین باغات قدیمی سیب شوند و جهاد کشاورزی می‌تواند چند باغ نمونه گردو به‌صورت آزمایشی جایگزین باغات سیب کند تا کشاورزان از نزدیک با ارزش افزوده این محصول آشنا شوند.

معتمدیان همچنین با اشاره به اینکه فاز سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه به زودی به اتمام می‌رسد، افزود: تا چند ماه آینده پرونده پروژه‌های سخت‌افزاری که آخرین آن پروژه کانال بادین آباد است، به اتمام خواهد رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه رویکرد نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه در دستور کار ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار دارد، اظهار داشت: یک بخش از این رویکرد نرم‌افزاری، مدیریت مصارف آب در حوزه‌های مختلف بویژه در حوزه کشاورزی است که در این زمینه برنامه‌ریزی لازم انجام شده است.

انتهای خبر/

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=15628

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد