شما اینجا هستید

    آرشیو » قیام مردمی ۱۵خرداد مظلوم واقع شده است

پژوهشگر، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار معاصر آذربایجان غربی گفت: قیام ۱۵ خرداد واقعاً مردمی بود و کاملاً هم مظلوم واقع شد و رژیم اسرائیلی پهلوی، قیام‌کنندگان و تکبیرگویان ۱۵ خرداد را به نمایندگی از همه مردم مسلمان ایران کشتار کرد؛ یعنی انگار همه ملت ایران را قتل‌عام کرد.

به گزارش پایگاه خبری اروم tv ، قیام ۱۵ خرداد (۱۳۴۲ش)، تجمع و راهپیمایی مردم برخی از شهرهای ایران در اعتراض به دستگیری امام خمینی. تظاهرات در قم، تهران و ورامین به خشونت کشیده شد و تعدادی از مردم کشته و مجروح شدند.

دستگیری امام خمینی به‌خاطر سخنرانی او در مدرسه فیضیه علیه محمدرضا پهلوی شاه وقت ایران بود.

در این سخنرانی حکومت وقت به حکومت یزید تشبیه شده بود. امام خمینی، به دلیل کشته‌شدن جمعی از مردم، این روز را برای همیشه عزای عمومی اعلام کرد ازاین‌رو ۱۵ خرداد در تقویم جمهوری اسلامی ایران تعطیل رسمی است.

برای در جریان‌گرفتن این واقعه گفت‌وگوی با پژوهشگر، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار معاصر آذربایجان غربی انجام داده‌ایم که در ادامه باهم می‌خوانیم.

 اروم tv: در روز ۱۵ خرداد چه روی داد و چگونه حماسه‌ای بزرگ خلق شد؟

مصطفی قلیزاده علیار پژوهشگر، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار معاصر آذربایجان غربی: نهضت ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ به رهبری امام خمینی (ره)، اگر چه نخستین قیام مردمی در تاریخ ایران علیه ظلم و بیداد نبود و قبل از آن هم قیام‌ها و خیزش‌های مردمی حتی به رهبری روحانیت مثل قیام مردم تهران به‌حکم و رهبری آیت‌الله میرزا مسیح مجتهد در کشتن گریبایدوف روسی گستاخ در زمان فتحعلی‌شاه قاجار، یا قیام ۳۰ تیر ۱۳۳۱ به رهبری آیت‌الله کاشانی، اتفاق افتاده بودند، اما قیام مردمی پانزده خرداد سال ۴۲ در پی دستگیری امام خمینی توسط رژیم شاه، نخستین قیام اسلامی مردمی در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران، باانگیزه صددرصد اسلامی و دینی بود؛ یعنی قیام در طرف‌داری از یک مجتهد و فقیه بزرگ و اعتراض به اقدام سفاک‌اند رژیم پهلوی. کاملاً هم خودجوش بود و کسی حکم به قیام و اعتراض نداده بود.

اروم tv: رویداد ۱۵ خرداد چه تأثیری بر روند نهضت انقلاب اسلامی داشت؟

نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار معاصر آذربایجان غربی: همام انگیزه اسلامی و دینی مردم در قیام خودجوش ۱۵ خرداد بود که اولاً چند هزار شهید داشت، ثانیاً انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ ریشه در همان زمین و زمینه اسلامی و مذهبی و الهی قیام مردمی و اسلامی ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ داشت و مبارزات ۱۵ساله مردم ایران به رهبری علمای اسلام مخصوصاً امام خمینی، در همان مبدأ رویداد ۱۵ ریل‌گذاری شده بود و سیر می‌کرد تا در ۲۲ بهمن ۵۷ به ایستگاه پیروزی نهایی است و حاصل این قیام و انقلاب اسلامی، همین نظام جمهوری اسلامی ایران شد.

اروم tv: رژیم سفاک پهلوی چه تصویری از کشتار ۱۵ خرداد ارائه داد؟

مصطفی قلیزاده علیار: رژیم سفاک پهلوی وابسته به آمریکا و اسرائیل، در همان سال ۱۳۴۲ قیام ۱۵ خرداد را “ارتجاع سیاه” نامید.قیام ۱۵ خرداد واقعاً مردمی بود و کاملاً هم مظلوم واقع شد و رژیم اسرائیلی پهلوی، قیام‌کنندگان و تکبیرگویان ۱۵ خرداد را به نمایندگی از همه مردم مسلمان ایران کشتار کرد؛ یعنی انگار همه ملت ایران را قتل‌عام کرد.

اروم tv: چرا تکریم روزی مانند ۱۵ خرداد دارای اهمیت است؟

پژوهشگر و نویسنده معاصر آذربایجان غربی: البته روشنفکران غرب‌زده و ضد مذهب و دین، هم در طرف رژیم پهلوی ایستادند و در مقابل کشتار مردم ایران در ۱۵ خرداد به شاه اعتراض نکردند، بلکه راضی به آن شدند و به تعبیر مرحوم جلال آل‌احمد: ” روشنفکران در ۱۵ خرداد هم دستشان را به خون مردم ایران آلوده کردند”!
برای همین، امام روز ۱۵ خرداد را برای همیشه روز عزا اعلام کرد تا یاد شهدای مظلوم آن قیام برای همیشه زنده بماند، شهدایی که باانگیزه دینی و از خانواده‌های عادی و بی‌نام‌ونشان قیام کردند و مظلومانه شهید شدند.

اروم tv: اگر بنا به ارائه فهرستی از پیام‌های روز ۱۵ خرداد باشد، این فهرست واجد چه پیام‌هایی است؟

نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار معاصر آذربایجان غربی: پیام‌هایی مثل اسلام‌خواهی اجتماعی، حاکمیت اسلامی، حمایت از علمای مجاهد اسلام، جهاد و فداکاری در راه اسلام، اعتراض به ظلم و استبداد داخلی و استعمارگران خارجی، استقلال‌خواهی، مبارزه با به یگانه‌گرایی و..

اروم tv: آیا حذف یا تحریف رخدادهایی تاریخی چون ۱۵ خرداد توسط مورخین سلطنت‌طلب و رسانه‌های معاند با نظام دینی، امکان‌پذیر است؟

نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار معاصر آذربایجان غربی: هیچ رخدادی را نمی‌توان از تاریخ حذف کرد چه منفی و چه مثبتی؛ البته باید مراقب پدید کهنه تحریف و روایت غلط معاندان و مغرضان بود، زیرا جریان نفوذ در بدنه نظام و مراکز علمی و فرهنگی مثل دانشگاه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت خارجه، حوزه‌های علمیه و… چون نمی‌توانند حوادث مهمی مثل قیام ۱۵ خرداد و دفاع مقدس و خیانت سازمان تروریستی منافقین… را حذف کنند، دست به تحریف و تفسیر و روایت نادرست و تحریف‌آمیز می‌زنند.
امروز مخصوصاً در فضای مجازی، تحریف تاریخ معاصر ایران، تحریف و روایت غلط می‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=13623

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد