شما اینجا هستید

    آرشیو » قاریان و حافظان قرآنی باید به تدبر و تفکر در این کتاب الهی بپردازند/اعزام روحانیان به مسابقات قرآنی وحدت‌محور

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: قاریان و حافظان قرآنی باید به تدبر و تفکر در این کتاب الهی بسیار اهمیت دهند و در این راستا اگر انسان قرآن را بخواند اما تاثیری در اخلاق و عمل و کردار وی حاصل نشود یعنی در قرآن تدبیر نکرده است.

به گزارش پایگاه خبری اروم‌tv، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمهدی قریشی در آیین اختتامیه مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه طلاب و روحانیان و خانواده‌های طلاب و روحانیان اهل‌سنت و همچنین دومین مهرواره قرآنی طاها که در پردیس دانشگاهی ارومیه برگزار شد اظهار داشت: قرآن کریم به فرموده خود قرآن، نوری است که خداوند متعال توسط پیامبر اسلام(ص) مردم را از ظلم به سوی علم و ایمان و نورانیت هدایت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه هر کس با قرآن مانوس شود از ظلمات و تاریکی‌ها دور شده و نورانیت به خود می‌گیرد تصریح کرد: براساس روایات دینی، قرآن کفاره گناهان و پرده‌ای میان عذاب الهی است و هر کس با قرآن مصاحبت کند خداوند متعال رحمتش را بر او نازل می‌کند و فرشتگان بر وی استغفار می‌کنند و خدا از او راضی شده و بهشت مشتاق آنها می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: همچنین خداوند متعال درب‌های رحمت خود را بر روی قرآن‌خوانان باز می‌کند و هر حرفی از دهان قاری قرآن خارج می‌شود در قبال هر حرف، خداوند متعال فرشته‌ای را خلق کرده که تا روز قیامت بر روی تسبیح می‌گوید و ثواب و اجر آن برای قاری قرآن نوشته می‌شود.

وی افزود: امام علی(ع) در نهج‌البلاغه فرمود هر کس در کنار قرآن بنشیند، بلند نمی‌شود مگر هدایت شود و یا کوری و جهالت او کاهش یابد و برای هیچ کسی بی‌نیازی پیش از قرآن وجود ندارد و هر کس با قرآن آشنا نباشد، حتی اگر تمام ثروت دنیا را به وی دهند اما باز هم فقیر است.

حجت‌الاسلام قریشی با بیان اینکه بیشتر قاریان قرآن پس از انقلاب اسلامی پرورش یافتند تصریح کرد: چون رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز برای این موضوع زمان بسیاری اختصاص داده و بدان اهمیت ویژه می‌دهند.

وی اظهار داشت: قرآن برکات فراوانی دارد و باید بشریت با آن انس گیرند و از سوی دیگر قاریان و حافظان قرآنی باید به تدبر و تفکر در این کتاب الهی بسیار اهمیت دهند و در این راستا اگر انسان قرآن را بخواند اما تاثیری در اخلاق و عمل و کردار وی حاصل نشود یعنی در قرآن تدبیر نکرده است.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه با اشاره به اینکه دشمن با قرآن مبارزه کرده و از قرآن ترس و واهمه دارد افزود: دشمن به بهانه آزادی بیان به آتش زدن این کتاب الهی اقدام می‌کند در حالی که قرآن خود بیان است و بیان قرآن نیز باید به گوش مردم برسد چون بشریت را متحول کرده و سبب می‌شود که آنان زیر بار ظلم نروند.

قرآن در برگیرنده عالی‌ترین معارف الهی در زمینه شناخت خداوند است

در ادامه این مراسم امام جمعه اهل‌سنت ارومیه گفت: بی‌تردید برگزاری این گونه مسابقات و مراسمات تاثیر بیشتری در جذب بیشتر قاریان قرآن دارد و از سوی دیگر قرآن و عظمت آن منوط به تمامی ابعاد آن است.

ماموستا مامد کلشی‌نژاد اظهار داشت: قرآن در برگیرنده عالی‌ترین معارف الهی در زمینه شناخت خداوند است و اسرار توحید، ویژگی‌های سفیران و پیامبران الهی، سنت‌های حاکم بر جامعه بشری، شناخت انسان، اخبار غیبی و حاوی نظام‌های اقتصادی، حقوقی و سیاسی است که بشر برای سعادت خود به آن نیاز دارد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه فرمودند، اگر آحاد جامعه بشری بتوانند در عمق وجودی قرآن تفکر کنند تمامی مشکلات جامعه بشری و دنیا حل می‌شود و قرآن انسان را از اسارت و از زنجیر هواهای نفسانی و شیطانی می‌رهاند.

امام جمعه اهل سنت ارومیه با اشاره به اینکه قاریان و حافظان قرآن، منشا برکت خدا در زمین هستند تصریح کرد: بی‌تردید با تعمق در قرآن، مسیر حق و باطل و مسیر سعادت بشری برای انسان به ارمغان می‌آید.

قرآن به جای مردم باید ملاک حق و باطل باشد

در ادامه مدیر مرکز اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: اگر کشورمان در هشت سال دفاع مقدس جهاد کرده و پیروز شد و در انقلاب اسلامی نیز به موفقیت رسید، به برکت قرآن بوده است.

حجت‌الاسلام عسگر فعال‌آذر بیان کرد: تمامی مشکلات اجتماعی، سیاسی، خانوادگی به خاطر دوری از قرآن بوده است و هم اکنون نیز جریان«عرفی‌سازی دین» آغاز شده و دین را تفسیر به رای می‌کنند.

وی تاکید کرد: قرآن به جای مردم باید ملاک حق و باطل باشد و عرفی‌سازی دین و قرآن نوعی تحریف و بدترین نوع تحریف است.

مدیر مرکز اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: قرآن کریم شفا است به شرطی که خود را مریض دانسته و از قرآن شفا گرفت.

وی با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان اظهار داشت: باید قرآن را روخوانی کرده و معارف و مفاهیم آن مطرح شود تا از آن خطر جدی در امان باشیم.

مسابقات قرآنی وحدت‌محور در کشور برگزار می‌شود

در ادامه این مراسم نیز معاون فرهنگی و امور اجتماعی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی گفت: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی، دست خادمان نظام اسلامی برای خدمت به قرآن باز شد و از سوی دیگر هم اکنون تنها کشور جهان که شرط رهبری در آن، مفسر قرآن بودن است، ایران است.

صفی یاری اظهار داشت: به برکت نظام جمهوری اسلامی، قرآن به عرصه اجتماع وارد شد چون پیش از آن، قرآن مهجور بوده و در خانه‌ها باقی مانده بود و از سوی دیگر ۲۰۰ میلیون نسخه قرآن در کشور چاپ شد و پرتیراژترین کتاب عالم لقب گرفت و نیز ۱۷۹ رتبه بین‌المللی اهالی قرآن از جمهوری اسلامی ایران، پس از انقلاب اسلامی به دست آمد که بی‌نظیر بود.

وی بیان کرد: علاوه بر آن، قرآن به ۱۳۰ زبان دنیا ترجمه شد و نخستین برندگان قرآن نیز از جهان اسلام در سال ۶۰ شهید ماموستا جنگلی نفر اول حفظ کل قرآن، از آذربایجان غربی بوده است.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی از افزایش تعداد روحانیان و طلاب شرکت کننده در مسابقات قرآن امسال خبر داد و گفت: دشمن در جریان اغتشاشات اخیر سعی کرد تا روحانیت را از مردم جدا کند اما توطئه آنها شکست خورد و در مسابقات قرآنی امسال نیز یک هزار و ۱۰۰ نفر در رشته‌های مختلف شرکت کردند که نسبت به سال گذشته که هزار نفر شرکت کننده بود، رشد را نشان می‌دهد.

وی افزود: در آینده نزدیک ضمن اعزام روحانیان به مسابقات قرآنی وحدت‌محور، روحانیان به مناطق مختلف کشور اعزام شده و دوره دانش‌افزایی نخبگان قرآنی برگزار می‌شود.

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=12411

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد