شما اینجا هستید

    یادداشت » خانه و خانه‌سازی در فرهنگ اسلامی

علوم و فنونی مانند عمران و معماری در صدد مهندسی و ساخت مقاوم‌ترین و زیباترین خانه‌ها برای مردم هستند و در این عرصه نیز گام‌های بزرگی برداشته‌اند.

علوم و فنونی مانند عمران و معماری در صدد مهندسی و ساخت مقاوم‌ترین و زیباترین خانه‌ها برای مردم هستند و در این عرصه نیز گام‌های بزرگی برداشته‌اند؛ ساختن برج‌های بلند، آسمان‌خراش‌ها، آپارتمان‌ها یا خانه‌سازی در اعماق زمین و دریاها تا استفاده از کانکس با طراحی‌های جذاب و شگفت‌انگیز از کارهای بدیعی است که مفهوم خانه را به چالش کشیده و گونه‌های جدیدی را از آن ارائه می‌دهد، لکن آن چه جای تامل دارد آن است که سبک زندگی انسان‌ها در پس این نوآوری‌ها، تحت‌تأثیر قرار گرفته است و به عبارتی به‌جای آن که خانه پاسخ‌گوی نیازهای برآمده از معنا و مفهوم زندگی باشد، این زندگی است که متأثر از شرایط خانه گشته است.

برای درک و تصدیق این ارتباط عمیق، فقط کافی است از پنجره اتاقتان به بیرون نگاه کنید، اگر چشم‌انداز شما خانه‌های آپارتمانی در متراژهای کم با تراکم جمعیتی بالاست، به طور طبیعی سبک زندگی و مسائلی که با آنها مواجه هستید با کسی که چشم‌انداز او خانه‌ای ویلایی با چشم‌اندازی باز و وسیع است متفاوت خواهد بود و این تفاوت را باید نتیجه جبری فرهنگ برخاسته از شرایط خانه‌هایی دانست که انسان‌ها در آن زندگی می‌کنند.

ازاین‌رو می‌توان خانه را جزء ارکان تولید فرهنگ و مؤثرترین عنصر در تعیین سبک زندگی ساکنان آن دانست.

چنان که از منظر دیگر خانه ارتباط مستقیمی با جهان‌بینی انسان دارد و متأثر از آن است، تاجایی که در نتیجه نگاه لیبرال سرمایه‌داری زندگی آپارتمانی متولد می‌شود و مفهوم خانه را تا حد یک جای خواب تقلیل می‌دهد؛ ولی در رویکرد توحیدی، خانه به‌عنوان محوری برای شکل‌گیری تمدن الهی قرار می‌گیرد، چنان که آدم (ع) موظف به ساخت بنای کعبه شده و اولین تمدن بشری با محوریت تعالیم الهی حول این خانه شکل می‌گیرد مطلبی که قرآن کریم به آن اشاره کرده می‌فرماید:

إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَککّهَ مُبَارَکًا وَهُدًی لِلْعَالَمِینَ

نخستین خانه‌ای که برای مردم (و نیایش خداوند) قرار داده شد، همان است که در سرزمین مکّه است که پر برکت و مایه هدایت جهانیان است.

ِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّهَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِلْعَالَمِینَ [۱]

نخستین خانه‌ای که برای مردم (نیایش خداوند) قرار داده شد، همان است که در سرزمین مکّه است، که پر برکت و مایه هدایت جهانیان است.

از این رو خانه یکی از عناصر اصلی تاثیرگذار و هم تاثیرپذیر از فرهنگ و بینش است، لکن از آن جا که فرهنگ در کمال خود و هدف غایی‌ای که دارد به تمدن می‌رسد، باید خانه را از مولفه‌های تمدن ساز دانست، همانطوری که امام خمینی (ره) در فرازی از پیام تاریخی خود مبنی بر افتتاح حساب ۱۰۰، با عبارات زیر به نقش تمدن‌سازی خانه اشاره کرده می‌فرمایند:

اینک به مرحلۀ حساسی از دوران انقلاب اسلامی خود رسیده‌ایم. دوران سازندگی،‏‎ ‎‏دورانی که باید از ثمرات انقلابمان مردم محروم و ستمدیدۀ ایران بهره‌مند شوند؛‏‎ ‎‏دورانی که باید شکوه نظام عدل اسلامی را لمس کنید؛ دورانی که همه باید دست به‏‎ ‎‏دست هم بدهیم تا ریشۀ فقر و استضعاف را برکنیم. شما مردم شریف ایران در جریان‏‎ ‎‏مبارزه با استعمار و استثمار پیروزی بزرگی به دست آوردید و توانستید با اتکال به خدای‏‎ ‎‏متعال و وحدت کلمه و مشارکت همۀ قشرها بر طاغوت زمان غلبه کنید و پشت ابرقدرتها‏‎ ‎‏را بلرزانید. اکنون نیز با خودیاری و همکاری برای مبارزه علیه فقر و محرومیت بسیج‏‎ ‎‏شوید و با تأیید الهی به نجات مردم مستضعف کمر همت ببندید.‏

‏‏در رژیم منفور پهلوی مسئلۀ مسکن یکی از مصیبت بارترین مشکلات اجتماعی‏‎ ‎‏مردم ما بود. بسیاری از مردم در اسارت تهیۀ یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند، و‏‎ ‎‏چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانکها و سودجویان و غارتگران به سر می بردند تا بتوانند‏‎ ‎‏پناهگاهی را برای خود و فرزندانشان دست و پا کنند. قشر عظیمی از مستضعفان جامعه‏‎ ‎‏هم بکلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله‌ها و اتاقکهای تنگ و تاریک و‏‎ ‎‏خرابه‌ها به سر می‌بردند؛ و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان را بایستی برای‏ ‎‏اجارۀ آن بپردازند و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعۀ ما با چنین‏‎ ‎‏مصیبتی دست به گریبان است. نظام اسلام چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد و‏‎ ‎‏این از حداقل ‏‏[‏‏حقوق‏‏]‏‏ هر فرد است که باید مسکن داشته باشد.

ایشان در این پیام با اشاره به دوگانه نظام عدل اسلامی و نظام ظلم طاغوتی، مساله مسکن را به یکی از وجوه تمایز این دو شیوه حکومت معرفی می‌کند و می‌فرمایند که یکی از راههای تثبیت انقلاب اسلامی و رساندن آن به قله تمدنی‌اش حل مشکل مسکن است.

مبانی استقلال فرهنگی

چنان که گفته شد کمال هر فرهنگی، در رسیدن به تمدن است و رسیدن به تمدن را باید علت غایی هر حرکت فرهنگی دانست.
با توجه به چنین نسبتی در مقایسه تمدن (الحضاره) و فرهنگ (الثقافه) گفته می‌شود که تمدن امری بسیط الحقیقه است که از اتحاد و اجتماع رویکردها و حرکت‌های فرهنگی شکل می‌گیرد و حاکم بر تمام آن‌هاست، بر این اساس با فرهنگ وارداتی و وابسته نمی‌توان به دنبال تشکیل تمدن مستقل بود و لاجرم باید گفت که مسیر رسیدن به تمدن مستقل، داشتن اصول و مبانی فرهنگی مستقل است، امری که امروزه توسط مدعیان جهانی شدن، خدشه‌دار شده و با هجمه به فرهنگ‌ها و تمدن‌های رقیب، در صدد استیلای فرهنگی و تمدنی بر جهانیان هستند.

مبانی استقلال فرهنگی را در قرآن کریم می توان در مضمون آیاتی مانند:
یا أَیُّهَا النَّبِیُّ اتَّقِ اللَّهَ وَ لا تُطِعِ الْکافِرینَ وَ الْمُنافِقینَ إِنَّ اللَّهَ کانَ عَلیماً حَکیما
اى پیامبر! از خداوند پروا کن و از کافران و منافقان اطاعت مکن که خداوند دانا و حکیم است.
و آیه
یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تُطیعُوا الَّذینَ کَفَرُوا یَرُدُّوکُمْ عَلى‏ أَعْقابِکُمْ فَتَنْقَلِبُوا خاسِرین‏
اى کسانى که ایمان آورده‌اید، اگر از کافران پیروى کنید، شما را به آیین پیشین برمى‌گردانند، پس زیاندیده بازمى‌گردید.
یافت که پیامبر(ص) و پیروانش را از پیروی کردن از کافران نهی می‌کند.

علاوه بر آیات یاد شده، در ممنوعیت پیروی از فرهنگ بیگانه، در مجموعه آثار روایی با نکاتی مواجه می‌شویم که تبعیت از غیر مسلمانان را در امور مختلف منع می‌کنند، چنان که از امیرالمومنین ع نقل شده است که فرمودند:
مَنْ‏ تَشَبَّهَ‏ بِقَوْمٍ‏ عُدَّ مِنْهُمْ.
هر که خود را به قومى شبیه سازد، از جمله آنان باشد.

و در روایتی از امام صادق (ع) با اشاره مصداقی به پرهیز از فرهنگ بیگانه فرموده‌اند:
اکْنُسُوا أَفْنِیَتَکُمْ وَ لَا تَشَبَّهُوا بِالْیَهُودِ
حیاط منازل خود را جارو کنید و مانند یهود نباشید.

در ماجرایی که احمد بن حنبل آن را در مسند خود از جابر بن عبد اللَه روایت کرده است درباره چرایی این ممنوعیت آمده است:
عُمَر بن خَطَّاب کتابى را که از بعضى اهل کتاب به دستش رسیده بود به نزد پیغمبر آورد و آن را بر پیغمبر قرائت کرد. پیامبر به غضب آمد و گفت: «اى پسر خطّاب! آیا شما خودتان را در این حفره مطالب کتاب سقوط مى‌دهید؟! سوگند به آن کس که جان من در دست اوست اگر موسى زنده بود چاره‌اى غیر از متابعت مرا نداشت.»

در این روایت با توجه به آن چه که در قرآن کریم در خصوص تحریف کتابهای اهل کتاب به دست پیروان آن‌ها گفته شده است، روشن می‌شود که آموزه‌های کتاب مقدس صلاحیت مقابله با تعالیم قرآن کریم و پیامبر اکرم (ص) را ندارند، علاوه بر آن اینکه پیامبر اکرم (ص) به فرض عدم تحریف کتاب‌های ادیان گذشته، با توجه به خاتمیت خود و کمال دین اسلام می‌فرمایند: اگر موسى زنده بود چاره‌اى غیر از متابعت مرا نداشت.

بنابراین این روایت گویای آن است که مسلمانان با پیروی از تعالیم قرآن کریم و اهل بیت (ع) موظف به حفظ استقلال فکری و فرهنگی خود به منظور رسیدن به تمدنی مستقل هستند که آن‌ها را از قید و بندهای تمدن‌های بیگانه می‌رهاند و زمینه شکوه تمدنی اسلام را فراهم می‌سازد.

خانه و فرهنگ

با توجه به رویکرد تمدنی یاد شده، در تعالیم دین مبین اسلام در حوزه مسکن نیز مانند سایر حوزه‌های فرهنگی، از تقلید از دشمنان خدا، نهی شده است ،از امام صادق ع روایت شده است که فرمودند:

خداوند به یکى از پیامبران وحى فرمود که به مردم خود بگو : لباس دشمنان مرا نپوشید و خوراک دشمنان مرا نخورید خود را به شکل و شمایل دشمنان من در نیاورید؛ که در این صورت، شما نیز همچون آنها، دشمن من خواهید بود.
و در روایت دیگر در خصوص نهی از تقلید در خانه سازی چنین فرموده‌اند:
وَ أَوْحَى اللَّهُ إِلَى نَبِیٍّ أَنْ قُلْ لِقَوْمِکَ لَا تَطْعَمُوا مَطَاعِمَ أَعْدَائِی وَ لَا تَشْرَبُوا مَشَارِبَ أَعْدَائِی وَ لَا تَرْکَبُوا مَرَاکِبَ أَعْدَائِی وَ لَا تَلْبَسُوا مَلَابِسَ أَعْدَائِی وَ لَا تَسْکُنُوا مَسَاکِنَ أَعْدَائِی فَتَکُونُوا أَعْدَائِی کَمَا کَانَ أُولَئِکَ أَعْدَائِی.
خداوند به یکى از پیامبران وحى فرمود که به مردم خود بگو : خوراک دشمنان من را نخورید و نوشیدنی‌های دشمنان مرا نشونید، و مرکب‌های دشمنان مرا سوار نشوید، و لباس دشمنان مرا نپوشید، و در خانه‌های دشمنان من ساکن نشوید که در این صورت، شما نیز همچون آنها، دشمن من خواهید بود.

البته پر واضح است که مراد از پرهیز از تشبه به کفار آن نیست که اگر کفار در خانه محکم زندگی می‌کنند، مسلمانان در خانه سست زندگی کنند، بلکه مراد پایبندی به تعالیم توحیدی اسلام و تلاش برای اجرای و پیاده سازی تعالیم اسلام در امور مختلف زندگی از جمله طراحی و ساخت مسکن است.

ادامه دارد…

سعید بهادری

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=14837

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد