شما اینجا هستید

    آرشیو » احتمال افزایش ابتلا به کرونا در موج هشتم بسیار بالا است

دبیر قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی از گسترش موج جدید کرونا خبرداد.

دکتر سید جلیل موسوی در گفت و گو با ارومtv؛ با بیان اینکه با توجه به تایید و اعلام رسمی ورود زیرسویه های جدید کرونا امیکرون به ایران براساس پیش بینی های قبلی در هفته های آتی شاهد گسترش موج جدید کرونا در کشور خواهیم بود و ماههای بهمن و اسفند کاملا کرونایی را شاهد خواهیم بود، خاطرنشان کرد: باتوجه به وضعیت ناقص واکسیناسیون، عدم رعایت دستورالعملهای بهداشتی، پایین بودن سطح ایمنی افراد، سرعت انتشار و انتقال بالای زیر سویه های جدید ، ماههای سرد و تجمعات بیشتر پیش بینی می شود میزان ابتلا به کرونا در موج هشتم بسیار بالا خواهد بود.

دبیرقرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در استان با اشاره به اینکه احتمال عفونت مجدد در سویه های جدید نسبت به بقیه سویه ها بیشتر است،اظهارکرد:مدت قرنطینه زیر سویه های جدید معمولا ۵ روز است اگر ضرورت داشت قابل افزایش است.

وی با بیان اینکه از زمان شناسایی اولین بیمار قطعی کرونایی در استان تا کنون ۷ موج پشت سرگذاشتیم، افزود: از بین موجهای کرونا، موج پنجم بیشترین دامنه را داشت و فاجعه بارتر و پرتلفات تر از سایر موجها بود و موج هفتم کمترین بستری وتلفات را داشت.

این متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه از زمان آغاز کرونا تا کنون ۱۰۷ هزار و ۵۲ نفر بستری شدند که از این تعداد ۵۴ هزار و ۸۰۸ مورد پی سی آر مثبت  و ۵۲ هزار و ۲۴۴ نفر دارای پی سی آر منفی بودند، اظهار کرد: از کل بستری ها ۹۵ هزار و ۳۵۲ نفر بهبود یافته و ترخیص شدند.

وی ادامه داد: در این مدت ۱۱ هزار و ۶۹۱ بیمار فوت شدند که از این تعداد ۷۷۴۴ فوتی دارای پی سی آر مثبت و مابقی منفی بود.

دکتر موسوی نرخ مرگ و میر در بیماران سرپایی و بستری با پی سی آر مثبت را ۲.۱۲ درصد ، نرخ مرگ و میر در بیماران بستری کل را ۱۰.۹ درصد و نرخ مرگ و میر در بیماران بستری دارای پی سی آر مثبت را ۱۴ درصد اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در استان تاکنون یک میلیون و ۱۰۱ هزار و ۱۲۴ مورد نمونه گیری انجام شده که تا به امروز ۶ میلیون و ۲۱۹ هزار و ۸۶ دز واکسن کرونا تزریق شده است، افزود: پوشش واکسیناسیون در بین جمعیت ۵ سال به بالا در در اول: ۸۴.۵ درصد،دز دوم: ۷۵.۷ درصد، دز سوم ۳۴.۶ درصد و دز یادآور: ۱.۶۷ درصد است.

این متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه در بین جمعیت بالای ۵ سال استان ۱۵.۵ درصد اصلا واکسن کرونا دریافت نکردند، تصریح کرد: ۲۴.۳ درصد جمعیت بالای ۵ سال استان دز دوم را نزده، ۶۵.۴ درصد دز سوم را نزده و ۹۸.۳ درصد نیز دز چهارم را دریافت نکردند.یعنی اینکه اکثریت افراد واکسیناسیون ناقص دارند لذا بسیار مستعد ابتلا در موج هشتم هستند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : https://dornasasi.ir/?p=11704

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد